יעוץ קצר מועד:

מדובר ביעוץ ממוקד שמטרתו פתרון בעיות ורכישת מיומנויות. התהליך מתאים לאנשים בעלי מוטיבציה גבוהה לבצע שינוי בתחום ספציפי כמו למשל:
• קשיי התנהלות או אסרטיביות בעבודה
• שינוי בקריירה כמו התחלת עבודה חדשה וחזרה למעגל העבודה לאחר הפסקה
• בעיות ביחסים בין-אישיים
• חוסר סיפוק מיחסים זוגיים או חברתיים
יעוץ קצר וממוקד בתחומים אלה עלול למנוע תחושת תסכול, חזרה של הבעיה ואף החרפתה בהמשך החיים. תהליך היעוץ מסייע בהבנת תהליכים חברתיים ובין-אישיים, משפר את יכולת ההתמודדות והחוסן הנפשי ומלווה ברכישת מיומנויות. הוא מיועד להביא אנשים למצב בו יוכלו להמשיך את ההתמודדות באופן עצמאי. תהליך זה מלווה באימון התנהגותי (לינק) כשיש צורך בכך.

אימון התנהגותי:

מדובר בתרגול פרקטי דרך סימולציות של מצבים שונים. למשל, ראיונות עבודה, העברת הרצאה, אסרטיביות ועוד. היתרון הבולט של האימון הוא בכך שניתן להבחין מייד בקשיים כמו עצירות בשטף הדיבור או השפלת מבט ולעבוד על השינוי שלהם בזמן אמת. האימון מתמקד בעיצוב ההתנהגות הבין אישית והחברתית וברכישת מיומנויות שיאפשרו התאמה והשתלבות טובה יותר במצבים שונים. האימון עוזר לפתח ביטחון עצמי, להתבטא בחופשיות ולשפר את התפקוד החברתי במגוון מצבים. יתרון נוסף הוא שהאימון בעצמו מהווה חשיפה התנהגותית (לינק) ומאפשר התמודדות עם החרדה שעולה בזמן התרגול. לכן, ניתן לשלב אימון כחלק מטיפול בחרדה.
האימון הוא קצר-מועד כאשר ישנה גם אפשרות של פגישות "מרתון" ארוכות, מרוכזות ואינטנסיביות.

יעוץ זוגי:

היעוץ הזוגי מתאים לזוגות שחווים קונפליקטים חוזרים, שחיקה או משבר בזוגיות. זהו תהליך קצר מועד ומכוון מטרה. בשלב הראשון של התהליך מגבשים ומגדירים את הבעיות המרכזיות בקשר הזוגי ובעקבות זאת, היעוץ מתמקד באימון ותרגול של התנהגויות חדשות. היעוץ הזוגי מבוסס על שיטות מדעיות ומבוססות מחקר כמו השיטה הקוגניטיבית התנהגותית ושיטת גוטמן לטיפול זוגי. 

יעוץ לדתיים לשעבר:

המעבר מדתיות לחילוניות איננו פשוט כלל וכלל. מדובר בתהליך של גיבוש זהות חדשה המשפיע על כל תחומי החיים. במובנים מסוימים, זהו תהליך שדומה למעבר לארץ אחרת בה יש ללמוד שפה חדשה ולהכיר תרבות שונה. שינוי מהותי כזה כרוך בחוסר וודאות ומעורר סימני שאלה רבים ברבדים שונים. לעיתים, נוצרת תחושה של זהות מעורערת וחוסר שייכות וכן רגשות אשמה, בושה ובלבול. פעמים רבות הקשיים ממשיכים בקושי "להתחבר" אל החברה החילונית, ליצור קשרים עם בני המין השני, או לספר לבני המשפחה על השינוי המתגבש.
כמו בכל תהליך של שינוי משמעותי בחיים, לטיפול הפסיכולוגי יש דרכים רבות לתמוך בהתמודדות הרגשית והחברתית ולסייע בתהליך המורכב של גיבוש זהות חדשה. הטיפול הקוגניטיבי מכוון אנשים לבחון כיצד אמונותיהם ומחשבותיהם משפיעות על האופן בו הם חווים את המציאות ולגבש תפיסות חדשות. מסיבה זו, הטיפול הקוגניטיבי מתאים מאוד לליווי תהליך של שינוי בזהות הדתית. יש לציין כי טיפול פסיכולוגי איננו עוסק רק בהתמודדות עם הפרעות אלא גם בצמיחה אישית. המטרה השנייה היא זו הרלוונטית יותר בטיפול ב"חוזרים בשאלה", שכן אין מדובר בבעיה נפשית אלא בבחירה אישית אמיצה שבאופן טבעי מלווה בקשיים.

שיתוף עמוד זה

More...